Linie niskokosztowe – czy warto z nich korzystać?

Na przestrzeni kilku ostatnich lat, widocznie wzrosła liczba zagranicznych wyjazdów. Nie da się ukryć, że jednym z czynników odpowiedzialnych za taki stan rzeczy są bilety tanich linii lotniczych. Atrakcyjne ceny za przeloty są dla wielu podróżnych, szansą na dotarcie nawet do najdalszych zakątków świata. Oczywiście, jak każde rozwiązanie, tanie linie lotnicze mają swoje wady i zalety. Czy warto więc z nich korzystać?

Atrakcyjne ceny biletów

Tanie linie lotnicze nie bez powodu nazywane są niskokosztowymi. Najlepsze oferty przelotów, pozwalają podróżować na inny kontynent nawet za kilkanaście – kilkadziesiąt złotych. Sęk w tym, że firmy nie informują pasażerów o promocjach. Trzeba wykazać się refleksem i spostrzegawczością oraz cierpliwością w codziennym przeglądaniu ofert. Co ciekawe, przed każdą kolejną sesją, warto wyczyścić pliki cookies, bo powtórne wejście na tę samą destynację zmienia ceny za przeloty. Dobrą praktyką jest także osobne kupowanie biletów, najpierw w jedną, później w drugą stronę. Wyszukując od razu przelotów tak i z powrotem, można spodziewać się wyższych cen za bilety.

Wygodna podróż

Standard podróży jest naprawdę dobry. Na pokładzie tanich linii lotniczych jest więcej miejsc siedzących, niż w samolotach rejsowych, ale fotele są na tyle wygodne, że można swobodnie lecieć kilka godzin. Niektórzy zwracają uwagę na brak rozkładanych foteli albo posiłków wliczonych w cenę. Wszystko zależy od oczekiwań pasażerów. Dla wielu osób, sam przelot nie odgrywa wielkiej roli i liczą oni po prostu na przetransportowanie się z miejsca na miejsce. Brak rozkładanego fotela przez 1-2 godziny, nie jest elementem kluczowym i wielu pasażerów nie zwraca na to uwagi. Ciepły posiłek i napój można zakupić w trakcie lotu. Warto wspomnieć, że wygodne podróżowanie dotyczy również sposobu dotarcia na lotnisko. Obecnie, coraz bardziej popularne staje się korzystanie ze strzeżonych parkingów, niedaleko terminali. Przykładem jest parking lotnisko Gdańsk, który znajduje się przy ulicy Spadochroniarzy 21. Dojazd do parkingu jest prosty, wystarczy zjechać na rondzie przy lotnisku we wspomnianą ulicę. Firmy prowadzące parkingi proponują klientom różne pakiety parkingowe. Te najbardziej rozbudowane – premium, zawierają ubezpieczenie od kradzieży, szkód parkingowych i transport z i na lotnisko. Ceny za postój nie są wysokie więc nie uszczuplą znacznie wyjazdowego budżetu.

Opłaty dodatkowe

Korzystając z usług tanich linii lotniczych, należy pamiętać, że do ceny biletu dochodzi również opłata za bagaż, pierwszeństwo wejścia na pokład, konkretne miejsce w samolocie np. przy oknie, odprawę na lotnisku. Poza tym, jeśli walizka nie spełnia określonych wymogów postawionych przez przewoźnika, podróżny może zostać zobligowany do uiszczenia opłaty za nadbagaż. Torba musi mieć określone wymiary i wagę. Obecnie każdy bagaż, poza niewielką torebką podręczną, wymaga opłacenia. Warto jednak pamiętać, że niektórych kosztów można uniknąć np. wykonując bezpłatną odprawę online lub pozwalając na losowe dopasowanie miejsca w samolocie.   

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *